Esiteks, see on ilus. Teiseks, üks sfääriline panoraam asendab kümneid tavalisi fotosid. Ja kolmandaks, ainult 360VR annab kohaloleku efekti.
Kus see töötab?
- ükskõik millisel veebilehel;
- Facebookis;
- Google Street View's;
- paljudes teistes kohtades.
Panoraami saab teha õhust, seest või väljast. Selle abil saab isegi inimesi kloonida. Aga teile see EI ole vajalik, kui teil pole midagi näidata: kui teil pole restorani, hotelli, poodi, muuseumi, ägedaid ideid, pole... [paku oma varianti].
On siiski vaja? Siis vaadake minu tööd. Ja pärast kirjutage: arutame!
a@in360.ee
1. Kuidas ma panoraame pildistan?
2. Kui palju maksab üks panoraam? Alates „tasuta” kuni „väga kallis”, sõltub.
Kirjutage: mida on vaja pildistada, kus ja millal — arutame. Asukoht ei mängi erilist rolli. Aga ma elan Eestis.
Lühidalt endast: fotograafiaga olen tegelenud ammu, sfäärilise fotograafiaga — viimased kümme aastat. Selle aja jooksul olen teinud tuhandeid panoraame väga erinevates linnades ja riikides. Mul on Google'i „eriline” sertifikaat (kui see teile kuidagi tähtis on).
Pildistamiseks kasutan Nikon kaamerat, spetsiaalseid objektiive, "suurt" (ülal oleval fotol) või "matkavarustust" (all oleval fotol): statiivi, panoraampead, sünkronisaatoreid, välku ja muid tarvikuid. Õhust pildistamiseks kasutan DJI drooni.
Vahel kasutan ka teist tehnikat: näiteks 360VR-video salvestamiseks (väga harva) spetsiaalset "sfäärilist" videokaamerat QooCam / GoPro. Kui on vaja pildistada kõrguselt, kus drooni kasutada ei saa, kasutan mitmemeetrist masti. Või kaasaskantavaid lahendusi veealuseks pildistamiseks / kitsastes tingimustes töötamiseks. Kuid kõik need on pigem erandid kui reeglid.
Ühe 360VR-panoraami pildistamiseks teen 20 kuni 40 kaadrit. Seejärel töötlen neid fototöötlusprogrammis. Pärast seda "õmblen" kaadrid kokku spetsiaalses programmis: tehniliselt sarnaneb see lapiteki õmblemisele väikestest kangatükkidest — kõige keerulisem, pikem ja aeganõudvam hetk kogu töös.
Seejärel töötlen fotot uuesti redaktoris. Ja viimane etapp: loon "vaaturi", et panoraami sfäärilises vaates vaadata. Vaatur on väike programm veebisaidile, mis muudab lameda foto sfääriliseks objektiks.
Ühe 360VR-panoraami loomine võtab tavaliselt kuni 3 tundi. Sellest 95% kulub järeltöötlusele.
Lõpptulemusena saab tellija panoraami lähtefaili (mida saab kasutada Facebookis, Google StreetView’s ja muudes 360VR-toega veebiteenustes) ning vaaturikomplekti panoraami oma veebilehele paigutamiseks. Vaaturi kohandamisega tegelevad tavaliselt tellija spetsialistid (veebimeistrid). Muud tingimused lepitakse eraldi kokku.
Sellise 360VR-panoraami erinevus "360-kaameraga" (insta360, Ricoh Theta, Matterport jne) tehtud panoraamist seisneb kõrges pildikvaliteedis ja avatud formaadis (näiteks Matterporti süsteem nõuab ainult nende lahenduste kasutamist).
Standardformaat ja faili suurus: *.jpg, 13.000 x 6.500 pikslit (84,5 megapikslit). Kuid tellija soovil võib see olla teistsuguses formaadis ja mitu korda suuremate mõõtmetega. Samuti võib olla üks mitmest "tasapinnalisest" laotusvariandist. Näiteks selline:
Tavaliselt tegelen ainult 360VR-fotograafiaga. Kuid soovi korral võin pildistada ka interjööre / eksterjööre / õhuvõtteid tavapärases "lames" formaadis. Näiteks selliselt: